Mít dobré sousedské vztahy, je základ úspěšného soužití mezi lidmi i státy. Sousedské vztahy patří mezi nejkomplikovanější vztahy vůbec. Své sousedy si totiž nevybíráme, musíme se proto s nimi pro naše vlastní dobro naučit vycházet, ať už se nám to líbí, nebo ne. Udržovat si dobré sousedské vztahy je jedním ze základů spokojeného soužití, a tedy i spokojeného bydlení.

Bezproblémové mezilidské vztahy by měly být samozřejmostí. Často tomu tak bohužel není. Někdy jsou nám ti ze dveří odnaproti nesympatičtí, neumíme prolomit ledy nebo máme rozdílné názory. Vždy se však dá udělat krok vstříc a udržovat minimálně korektní, pokud ne přímo přátelské, sousedské vztahy. Vztahy s nimi je třeba pěstovat, někdy je vypiplat jako sazeničku ze semínka. Sousedské vztahy potřebují totéž co vztahy partnerské nebo přátelské – pozornost a péči.

Někdy stačí pozdravit, usmát se, poskytnout drobnou pomoc, pozvat na kávu. Někdy ne. Když se stěhujete do nového domu nebo bytu, řiďte se hned zpočátku v málo známém prostředí zásadou „sousedé o sobě nemusí vědět všechno“. Nemusíte si vidět do talíře, nemusíte se násilně spřátelit. Stačí se navzájem tolerovat, chovat se k sobě zdvořile, ohleduplně a nedělat si schválnosti. Je na tom něco těžkého? Ano, je! Kolik lidí by teď mohlo vyprávět o zklamání z domova, který jim nepřinesl radost a klid právě kvůli špatným sousedským vztahům.

Proč se vlastně trápíme kvůli špatným sousedským vztahům? Jednoduše proto, že jsme lidé a potřebujeme sociální vazby. Dobří sousedé se mohou stát přáteli nebo náhradní rodinou, která obohatí náš život. Toužíme po hodnotných vztazích s nejbližším okolím, i když naši skuteční příbuzní žijí daleko (nebo dokonce neexistují), a snažíme se v novém prostředí zapustit kořeny, vytvořit mikrosvět, sociální bublinu, která je pro náš život přínosná.

A co vy? Dokážete se pohádat se sousedy kvůli větvi, která přesahuje z jedné zahrady do druhé, kouři z grilu, kouření na balkoně, nesprávnému parkování? Nebo si navzájem pomáháte – přebíráte si zásilky od kurýrů, poštu, zaléváte si zahrady během dovolené, nakrmíte kočku, střídavě si dohlédnete na děti?

V ideálním případě se sousedé mají rádi a padnou si do oka hned při prvním setkání. Jindy je potřeba vynaložit více úsilí, aby spolu vycházeli a rozuměli si. Pokud při veškerém svém jednání vycházíte z vědomí, že v kritické situaci nebo v naprosté nouzi jsou to právě lidé z vašeho nejbližšího okolí, kteří vám mohou pomoci, případně zachránit váš majetek, nebo dokonce život, jste na dobré cestě.

Pěstování vztahů se sousedy je každodenní výzvou. Sousedské soužití na venkově má samozřejmě jiná specifika než ve městě a majitelé rodinných domů řeší jiné mezilidské problémy než obyvatelé anonymních sídlišť. Existuje však mnoho společných pravidel, jejichž dodržování vám pomůže rozvíjet dobré sousedské soužití a předcházet konfliktům. Pro začátek vám postačí základní pravidla:

  • Seznamujte se se svými sousedy hned od začátku – od koupě pozemku nebo nového bytu. Při setkání pozdravte, usmějte se a proneste pár milých slov. Možná se rozproudí konverzace, možná mezi vámi nevyroste bariéra založená na strachu z neznámého. Buďte však tolerantní – ne každý soused je komunikativní typ.
  • Nedělejte svým sousedům to, co by neměli dělat oni vám. Vzájemný respekt vám usnadní soužití.
  • Sousedům nabídněte pomoc: „Jestli něco potřebujete, nebojte se nás zeptat.“
  • Dodržujte základní zásady: noční klid po desáté hodině, žádné obtěžování nadměrným hlukem, prachem nebo kouřem, žádné neohlášené přístavby, přestavby nebo rekonstrukce, ale také čistota ve všech společných prostorách nebo společných přilehlých prostorách a předzahrádkách.
  • Ve čtvrtích s rodinnými domy akceptujte, že se trávníky v neděli nesekají, tráva a odpad ze zahrad se nepálí, ale kompostuje nebo ukládá do speciálních kontejnerů.
  • Ke slušnosti vůči sousedům veďte i svoje děti.

Pokud můžete, vytvořte prostor pro společnou aktivitu – sousedské grilování, procházku nebo sportovní akci s rodiči a dětmi z ulice, případně vybudujte malou komunitní zahradu, pokud bydlíte v novém bytovém domě a okolní venkovní prostory to umožňují.

Společná práce na tom, co je třeba ve vašem sousedství zlepšit, je pro vzájemné sousedské vztahy velmi prospěšná. A právě k tomu vás chceme motivovat touto aktivitou.

Pozvěte některé ze svých sousedů k vám a připravte pro ně nějaké pohoštění, nebo třeba uspořádejte grilování, opékání párků či jakoukoli jinou aktivitu, kde by jste mohli být spolu u stolu, popovídat si, vzájemně se více poznávat a budovat dobré vztahy. Udělejte první krok k tomu, aby se vám ve vašem bydlišti žilo ještě lépe. Pořiďte si ze společného setkání 2 fotografie, vyplňte Záznam o aktivitě a připojte fotografie a my vám přidělíme za vaší snahu 100 bodů v naší soutěži.